Nem lehet a múltat eltüntetni, csak azért, hogy elmondhassuk, mennyire élvezzük a jelent. Ez olyan lenne, mint egy fa gyökerek nélkül.
Nem lehet a múltat eltüntetni, csak azért, hogy elmondhassuk, mennyire élvezzük a jelent. Ez olyan lenne, mint egy fa gyökerek nélkül.

Családállításról bővebben

A családállítás célja a családi rendszerek mögött rejlő, rejtett dinamika felfedése. Rávilágít, hogy miként alakítja az életünket számunkra is rejtett módokon, tevékenyen, az általunk nem is ismert őseink "nehéz öröksége", korábbi eseményekre koncentrál, Például egy testvér,szülő, vagy gyermek elvesztése, háborús trauma, szexuális zaklatás,korábbi jegyesség/házasság eltitkolása...Az ilyen esetek erőteljes, gyakran fel nem ismert hatást gyakorolhatnak ránk, a későbbi nemzedékekre. Sok esetben, öntudatlanul átvesszük elődeink boldogtalanságát,párkapcsolati nehézségeit, átvesszük a családi szorongást vagy a romboló mintákat, a depressziót, a kudarcra való hajlamot,a nehéz életkörülményeket,anyagi gondokat, sőt betegséget és függőséget is, hogy "újrajátszva" a múltat, megpróbáljuk "rendbe hozni" a családunkat. Ezek a rejtett dinamikák válnak láthatóvá a családállítás során.

A családállítás "csodája" abban rejlik, hogy nem csak a tünetek kezelésére, hanem a fájdalmunk kiváltó okának a gyógyítására is képessé válunk általa. Amint fény derül egy dinamikára, megtörhetjük a mintákat, és leválaszthatjuk magunkról a generációkon átívelő traumákat. A családfelállítás egy lehetséges módja annak,hogy felfedezzük a gyökereinket és megszabaduljunk mindattól ami árt és gyengíti a gyökereinket.

Bert Hellinger,aki a családfelállítást kifejlesztette a következőképpen foglalja össze tapasztalatait:"Ha a család rendjét ily módon helyreállítják,az egyén kiléphet a családból.Ilyenkor maga mögött érzi a család erejét. Csak ha elismeri a családhoz való kötődését,és tisztán látja saját felelősségét,illetve osztozik benne,akkor érezheti magát tehermentesítve,illetve akkor tud saját egyéni,különleges feladatainak eleget tenni anélkül,hogy a korábbi dolgok ránehezednének és kísértenék."

A család egy rendszer,amelyben bizonyos rendek és törvényszerűségek vannak.Egyfelől ezeknek a rendeknek /a családi "rendekről" részletesen lejjebb olvashatsz/ a hiánya okozza a családon belüli rengeteg problémát,boldogtalanságot.Másik részről a kellő tisztelet hiánya okoz problémákat. A családfelállítás lehetőséget ad a családi Rend megteremtésére,a megfelelő tisztelet adására,ezáltal a résztvevő családtag problémáinak megoldására.

A Szeretet Rendjeinek Törvényei:

 Az odatartozás joga.

A hely és az idő törvénye.

A kiegyenlítődés törvénye.

A családi törvényekből következően, nagyon nagy súlya van egy családban az erőszaknak, az erőszakos cselekedetek általi haláleseteknek, az eltitkolt szégyennek, mindennemű kirekesztésnek, minden fajta sorsösszefonódásnak, sors-szerep-cserének vagy -tévesztésnek, még akkor is, ha mindez alapvetően jó szándékból, szeretetből fakad, és akkor is, ha tudattalanul történik.

Nagyon gyakran derül ki az, hogy a családunkban megsérült a rend, a családállítás három törvényének valamelyike, és a rendszerben, azaz a családi lélekben beindulnak a kiegyenlítő (jóvá tevő) akciók és működésmódok. Más szóval működésbe lép a Hellinger-féle rendszer-lelkiismeret, melynek megnyilvánulásaként pl. egy gyerek kezd el érthető okok nélkül rosszul élni, vagy valamilyen testi-lelki tünetet mutatni. Mivel ilyenkor az okok nem a saját élettörténetben vannak, mindaddig eredménytelenek maradhatnak a testi és lelki kezelések, amíg a fenti rejtett, tudattalan fogadalom a napvilágra nem kerül, és fel nem oldódik. A ma már egyre jobban ismert és világszerte elterjedt módszer számos esetben hozott gyors és látványos javulást.A családban történt események több generáción keresztül hatással vannak a család tagjaira! Mindannyian mélyen kötődünk saját családunkhoz,a szüleinkhez,a testvéreinkhez és a felmenőinkhez.Minden családban van egy erős belső összetartozás-függetlenül attól,hogy kívülről nézve mennyire látszik ez igaznak,és független attól is,hogy a család tagjai ezt érzik-e vagy tudják.A gyerekek magukban hordják a család terheit és energiáit.

A különböző problémáink hátterében tudattalan sorsátvételek vagy saját életbeli történetek is állhatnak.Ha egy család taggal valami életbevágóan rossz történt, akkor nehéz sorsa van . Az egyéni lelkiismereten túl működik egy "kollektív lelkiismeret"is, amely az egyén számára tudatosan nem - vagy nehezen - hozzáférhető. Ez az emlékezet tartalmaz mindent, ami a családunkban történt. Ha valakinek nehéz sors jutott, ha megsérülnek azok a törvényszerűségek, amelyek a családi rendszerre hatnak, akkor működési zavart okozhatnak a rendszerben. Ezt a zavart érzékelhetik a családtagok, akik tudattalanul, a szeretettől vezérelve "átveszik a nehéz sorsot", és annak ellenére, hogy akár nem is ismerték az illetőt, ugyanúgy élnek, éreznek, viselkednek, mintha az a rossz dolog velük történt volna meg. Mintha azt mondanák önmagukban: "majd én viszem a te terhedet". Az ilyen, tudattalanul ható fogadalmakat hozzuk a felszínre a családállítás segítségével.

A családállítás hatékony segítséget jelenthet,többek között a következő problémák esetén: párkapcsolati nehézségek,önelfogadási problémák, sikertelenség érzése, pénzügyi nehézségek, testi-lelki problémák, családi kapcsolati nehézségek, munkahelyi problémák, félelmek,kudarcok, betegségek,traumák,függőségek,kilátástalannak tűnő élethelyzetek esetén és sok egyéb helyzetben is.

"Ha az ember elfordul a szüleitől, sőt elítéli őket, azzal csak mélyebben belegabalyodik az ő sorsukba.
Van egy sziklaszilárd szabály, amely így szól: Aki nem ismeri el és nem vállalja a kötődést, az kötésben marad! Csak az tud - szeretetben - leválni a szüleiről, aki igent mond a saját eredetére. A szeretet az a híd, amely lehetővé teszi, hogy eloldódjunk tőlük, leváljon róluk!
Mindannyiunkat ez köt össze, de anélkül, hogy gúzsba kötne bennünket.Azonban a gyerekek nemcsak a szüleikhez kötődnek, hanem a testvéreikhez, a szüleik testvéreihez, a nagyszülőkhöz stb. is. Annál erősebb a kötődés, minél közelebbi a rokonság és/vagy minél súlyosabb a sors, amelyet az a bizonyos családtag viselni (volt) kénytelen....."Bert Hellinger

A családi rendszerbe tartozó családtagok: A testvérek/élők és a halottak is/ és a halva született testvérek is.A szülők és a testvéreik,mind az élők és a halottak is. A nagyszülők. A családhoz tartozik mindenki aki valaki másnak átadta a helyét,aki szintén a rendszer tagja,például a szülők vagy a nagyszülők egy korábbi felesége vagy férje és azok is akik átadták valakinek a helyét (pl. a szülők előző párkapcsolata) és mindazon személyek, akiknek valamelyik családtagunk ártott (áldozat), vagy akik valamely családtagunknak ártottak (tettes), legyen szó akár balesetről, akár szándékos cselekvésről.

A családfelállítás menete: A családfelállítás általában csoportos formában történik, de egyéni családfelállításra is van lehetőség. A családfelállításon kétféle módon lehet részt venni, állítást kérőként vagy segítő képviselőként.

Családfelállítás csoportban:"Fedett" állításokat szoktunk tartani,így  ki tudjuk zárni,hogy a segítő résztvevők a saját véleményüket belevigyék a "szerepbe" amire az állítást kérő személy kiválasztja őket. Aki a családfelállítást kéri,röviden elmondja a problémáját nekem(az állítás vezetőjének) és néhány információt ad magáról és a családjáról. Ezt különvonulva  beszéljük meg,a csoport többi résztvevője nem hallja. Úgynevezett,"fedett" állításokat szoktunk tartani. Ezzel ki tudjuk zárni,hogy a segítő résztvevők a saját véleményüket belevigyék a "szerepbe" amire az állítást kérő személy kiválasztja őket.Az állítást vezető felkéri az állítást kérőt,hogy a csoport tagjai közül válassza ki a résztvevőket,akik őt és saját családtagjait vagy rendszer tagjait fogják képviselni,majd vezesse őket a megfelelő helyre a térben.Minden alkalommal bebizonyosodik,hogy teljesen idegen emberek pontosan át tudják érezni,elmondani,hogy érzik magukat az érintett családtagok. Az állítást kérő pedig külső szemlélő marad. A kiválasztott segítő/képviselő résztvevők feladata annyi,hogy engedjék át magukon a tér erejét,ne akarjanak semmit,ne akarjanak segíteni,megoldást keresni,csak figyeljenek az érzéseikre. Csendben, összeszedetten mutassák meg a bennük felbukkanó érzéseket mozgással ,vagy az állítást vezető kérésére, szóban is elmondják amit megtapasztalnak az állítás közben. Egy idő múlva elénk tárul,hogy hol van elakadva az energia,mi a probléma,mi a helyes megoldás.Oldó mondatokkal segítjük a hatást. Néhány esetben,az állítást kérőt is  beáll a saját helyére,hogy megtapasztalja,átélje a lehetséges megoldást. Ez általában felkavaró, de megtisztító és feszültségoldó hatású. Minél kevesebb beszéd van az állítás során és a mozgásra fektetünk több hangsúlyt,annál világosabban látjuk meg a lényeget.A valóság felismerése önmagában is segítő hatású, és magában hordozza annak a lehetőségét, hogy az elakadt, megrekedt energia újra áramolni tudjon az egyéni lélekben és a "családi lélekben" egyaránt.

Családállítás egyénileg: Az egyéni állítás esetén lehetőség van arra,hogy az állítást kérő maga "bújjon bele" valamennyi képviselő "bőrébe". Így személyesen tapasztalja meg azt amit a csoportos állításban mások éreznek. Ebben az esetben szembesül saját döntései, tettei másokra gyakorolt hatásával. Az egyéni családállítás során,"bábukkal" dolgozunk és folyamatosan megbeszéljük, mit látunk,

Tapasztalatok igazolják,hogy a csoportos és az egyéni állítások hatékonyságukat tekintve egyenértékűek. Rendszerállítás: A családon kívül lényegében bármilyen csoportot,társas rendszert és kapcsolatot fel lehet állítani. Nem csak személyeket,hanem bármilyen társas egységet /népeket,vallásokat,régiókat,...,tüneteket,helyeket,vagy elvont,szimbolikus elemeket/belső képeket,hiedelmeket.../. Lényegében nincs olyan dolog amit egy állításban ne lehetne megszemélyesíteni.A családi rendszeren túl, máshol is kapcsolódunk emberekhez, helyzetekhez. Ezekben a helyzetekben is nagyon lényeges, hogy REND legyen. Amikor rend van, jól működnek a dolgok! Azonban ha felborul a rend, feszültségek,nézeteltérések keletkeznek, egyre nagyobb káosz,zűrzavar alakul ki.

A rendszer és szervezetállítás segítségével ráláthatunk a következőkre:- Összefüggések, cselekvésre késztető mögöttes okok, amik egy munkahelyi kollektíván belül befolyásolják a működést. - Megláthatjuk a problémákat, amik miatt a cég vagy vállalkozás nem úgy működik, ahogyan az megfelelő lenne. Lehetőségünk nyílik arra,hogy képletesen megtegyük azokat a változtatásokat, amiket szeretnénk véghez vinni a munkahelyen belül, de nem tudunk dönteni, hogy belevágjunk-e. -A rendszerállítás során láthatóvá válik, hogy a változtatások milyen hatással lesznek az egész rendszer működésére és az is, hogy sikert hoznak-e vagy kudarcot.A családon kívül lényegében bármilyen csoportot,társas rendszert és kapcsolatot fel lehet állítani. Nem csak személyeket,hanem bármilyen társas egységet /népeket,vallásokat,régiókat,tüneteket,helyeket,vagy elvont,szimbolikus elemeket/belső képeket,hiedelmeket/.

Jelentkezés:Kovács Szilvia email: gyogykovacs@gmail.hu Telefonon:06209628748

A MÓDSZER NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI ELLÁTÁST, A PSZICHOTERÁPIÁT, VAGY A PSZICHIÁTRIAI KEZELÉST! A CSALÁDFELÁLLÍTÁS ALAPVETŐEN A CSALÁDI RENDSZERHEZ KÖTŐDŐ "ELAKADÁSOKBÓL" FAKADÓ PROBLÉMÁKRA NYÚJT MEGOLDÁST!A CSALÁDFELÁLLÍTÁSON A JELENTKEZŐK SAJÁT FELELŐSSÉGÜKRE VESZNEK RÉSZT!

A szeretet rendjei/törvényei/:

"Mélyen a lélekbe kell nyúlnunk, ha meg akarjuk érinteni a Szeretet Rendjeit. "

Az odatartozás joga: "Az egyik legalapvetőbb elv, melyet a családi rendszerre alkalmazhatunk, és amely minden tagot meghatároz, az az, hogy minden tag egyenlő joggal rendelkezik a családhoz tartozni. Sok családban és klánban bizonyos tagokat kizártak, egy nagybácsit például, aki a család fekete báránya volt, vagy egy törvénytelen gyermeket, akiről senki nem beszélt. Vagy néhány tag azt mondta: "Én katolikus vagyok, te pedig protestáns, és nekem mint katolikusnak több jogom van ide tartozni, mint neked." Vagy fordítva: "Mint protestáns, több jogom van ide tartozni, mivel én az igaz hitet követem. Te kevésbé vagy igazhitű, mint én, ezért kevesebb jogod van ide tartozni." A vallás ma már nem játszik ekkora szerepet, de más dolgoknak még mindig nagy a jelentőségük, mint például a foglalkozás, a nemzeti hovatartozás, a bőrszín vagy a nemi identitás.

Olykor, ha egy gyermek meghal, a szülők a következő gyermeknek ugyanazt a nevet adják. Ezzel ténylegesen azt mondják a meghalt gyermeknek: "Te nem tartozol ide többé. Van valaki, aki helyettesít." A meghalt gyermek még a nevét sem tarthatja meg. Sok családban ezeket a gyermekeket nem is számolják bele a gyermekek számába, és meg sem említik őket. A családhoz tartozás alapvető joga megsérül, amikor azt megtagadják tőlük. Az úgynevezett erkölcsösség - különösen, amikor némely tagok azt gondolják, hogy ők jobbak, mint a többiek, és így föléjük helyezik magukat - valójában azt üzeni: Több jogunk van ide tartozni, mint nektek". Ha csúnyán beszélünk más családtagokról, és ha úgy kezeljük őket, mintha rosszak volnának, azzal azt mondjuk nekik: "Kevesebb jogotok van ide tartozni, mint nekünk". Ilyen esetekben a "jó" azt jelenti, hogy nekem több jogom van ide tartozni, a "rossz" pedig azt, hogy neked kevesebb.

A hely és az idő törvénye: A Hellinger-féle családállítás elvei szerint ebben a rendszerben minden egyes családtagnak megvan a maga helye,akárcsak egy kirakós játékban.Fontos,hogy mindenki a saját helyén legyen,mert csak akkor élhet jól. Az ember a szülők segítsége által kapja az életet, ezért számára mindig a szülő a Nagy, ő maga pedig a Kicsi. Akkor ha a gyerek a szülővel egy szinten lévőnek éli meg magát, (pl. aktívan beleavatkozik a szülők párkapcsolatába, pártot fog és tanácsot ad), vagy még szülőjénél is nagyobbnak éli meg magát (pl.meg akarja adni azt amit a szülő nem kapott meg az saját szüleitől), akkor élményszinten egy vagy két generációs létrafokkal feljebb ugrik a saját helyénél. Így nem tudja a saját életét élni, gyökértelenné és stresszessé válik. Élményeiből hiányzik a gyerek-lét, amit majd nagy valószínűséggel a párkapcsolatában fog megpróbálni pótolni. Rend van vízszintes irányban is: az azonos generációs létrafokon állók között van első, második, harmadik, sokadik aszerint, hogy ki hányadikként érkezett a családi rendszerbe. Van első, második, sokadik gyerek, és van első, második, sokadik fontos kapcsolat az ember felnőtt életében. Ha elveszik valakitől az őt megillető helyet, akkor azt a rendszer mintegy "jóváteszi".

A kiegyenlítődés törvénye: Hellinger meglátása szerint a családi, ill. rendszerlélekben egy teljesen igazságtalan és tudattalan csoport-lelkiismeret működik: ha a tagok közül valakivel valami életbevágóan rossz történik, akkor másvalaki, rendszerint egy később született elkezd ugyanúgy élni, érezni és viselkedni, mintha az a rossz dolog vele történt volna meg. Ebben a másvalakiben tehát olyan érzések, érzelmek keletkeznek, mintha őt közösítették volna ki, mintha ő vesztette volna el korán a szüleit, a szerelmét, a gyerekét, mintha őt érte volna az a sorscsapás. Úgy él, mintha azt mondta volna a lelkében:

"Kedves szülőm, nagyszülőm, rokonom, inkább én viszem helyetted ezt a nehéz sorsot, mint Te."

"Ha menned kellett, akkor követlek - a betegségbe, a rossz sorsba, a halálba."

"Majd én átélem helyetted a nehéz érzelmeidet"

"Ha Te nem lehettél boldog, akkor én se leszek az."

"Ha kitagadtak, majd én képvisellek."

"Majd én vezekelek helyetted."


Családi REND/szerünk/

A szüleink,az egész család és a "klán"eleve adottak számunkra. Ahogy nem tudunk kilépni a saját bőrünkből,ugyanúgy nem tudunk kilépni a családunkból és annak történetéből sem. Ha ezzel megpróbálkozunk,akkor olyanok leszünk,mint a gyökértelen fa. A családfelállítás lehetőséget nyújt arra,hogy emlékezzünk erre az igazságra,ezáltal bekerüljön a tudatunkba. Napvilágra kerülnek azok a dolgok amelyek tudattalanul meghatározták és befolyásolták életünket,elfojtott érzések,örökölt viselkedési módok,erkölcsi elképzelések,tudattalan kötődéseink,bűntudat,félelmek...

Hirtelen ráláthatunk arra,hogy egy ősfélelem,kapcsolati kudarcaink,sikertelenségeink,egy-egy betegségünk hátterében az áll,hogy tudattalanul hűek vagyunk és kötődünk valakihez a családunkból,akinek nehéz sors jutott.

A családfelállítás során lehetőségünk nyílik arra,hogy úgy tudjunk ránézni a családi valóságunkra,ahogy az van,és sajátunkként fogadjuk el azt,amit az élet adott számunkra. Felvállaljuk a saját sorsunkat,a saját eredetünket és családunkat,családunk tetteit és azok következményeit,és átéljük saját felelősségünket is.

Ha ezt megtesszük akkor helyreáll a családi rendszer,REND lesz bennünk is,problémáink megoldódhatnak!

A megszokás akadályozza a rálátást az újra, de aki vállalja a kockázatot, azt az új látása kiszabadítja a múlt fogságából, és mentesíti a múltba sodródás következményeitől.